آموزش

حکاکی یا چاپ برروی مدار PCB

351dcd3459672a49

حکاکی یا چاپ بر روی مدار PCB ؟

وقتی صحبت از حکاکی یا چاپ بر روی مدار های الکتریکی به میان می آید همیشه این سوال وجود دارد که کدام یک بهترند؟ وچرا؟

حال اگر بخواهیم وارد جزئیات هر یک از این دو روش شویم باید بدانیم هر کدام از این دو، مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. اما این به این معنا نیست که نمیتوانیم روش بهتر و کارآمد تر را پیدا کنیم.

حکاکی

 در این روش شما با استفاده از دستگاه لیزر فایبر میتوانید طرح مدار خود را بر روی برد خود حکاکی کنید. در این روش حکاکی شما تمیز و واضح نشان داده شده و زمان کمی را از وقت با ارزش شما میگیرد.

لیزر برش CO2 768x329 1

مزایا حکاکی مدار توسط دستگاه لیزر فایبر؟

شما در این روش فقط یکبار طراحی مدار خود را انجام میدهید و پس از آن فقط با فشردن یک دکمه میتوانید بر روی هزاران هزار برد، طراحی خود را پیاده سازی کنید. مزایای دوم هم صرفه جویی در وقت میباشد که با استفاده از این روش قابل انجام است.

به قطع میتوان گفت ابعاد مدار های شما در یک برد با یکدیگر متفاوت است. پس لازمه داشتن بردی سالم و با کیفیت، دقت داشتن در هنگام حکاکی ابعاد مدار میباشد.

مزیت بعدی که میتوان به آن اشاره کرد بی دردسر بودن انجام حکاکی بر روی برد میباشد. شما نیاز نیست زحمت زیادی برای خوب و خوانا در اوردن طراحی مدار خود بکشید زیرا با انجام حکاکی، خود به خود طرح مدار شما بسیار واضح بر روی برد شما مینشیند.

pcb microsection analysis
12

چاپ

چاپ بر روی مدار PCB خود نیز دارای زیر مجموعه بسیار متشکل از روش های متفاوت است.

روش هایی همچون: استفاده از اتو، لامینت، ماژیک، اسید کاری و....

همانطور که میبینید انجام هر یک از این روش ها جهت چاپ مدار PCB هزینه و مواد مخصوص به خود را نیاز دارد. بعلاوه اگر مدار شما در حین چاپ دچار خرابی و مشکل شد باید تمامی مراحل را از اول انجام دهید که بسیار هم وقت گیر هستند و دوباره هزینه های مجددی را متحمل بشید.

روش اتو جهت چاپ مدار PCB

برای مثال استفاده از روش اتو ممکن است به ظاهر ساده و راحت بنظر بیایید اما دردسر های مخصوص به خود را دارد.

بدین صورت که شما اول باید طرح مدار PCB خود را بر روی کاغذ روغنی و یا کاغذ گلاسه پرینت بگیرید. سپس کاغذ را بر روی فیبر خام قرار دهید به صورتی که بخش چاپ شده بر روی سطح مسی قرار بگیرد. و بعد از آن با استفاده از اتوی داغ، کمی سطح پرینتری را اتو کنید. مدت زمان اتو کردن بسته به اندازه فیبر و طراحی مدار متغیر است.

0

نکات لازم

اگر بیشتر از حد کاغذ پرینتری را اتو کنید، پودر ها پخش میشوند و کیفیت کار شما از بین میرود اما معمولا 10 دقیقه مدت زمان مناسب اتو کردن کاغذ پرینتری است.

حال اگر بعد از انجام چاپ نتیجه بدست آمده راضی کننده نبود میتوانید با استفاده از سمباده ریز، سطح مسی را پاک کنید و دوباره مراحل را از سر بگیرید.

بعد از انجام این مرحله باید مدار حاوی کاغذ را در آب بیندازید تا کاغذ شما کاملا خیس شده و حالت خمیری به خود بگیرد. سپس  کاغذ هارا به آرامی جدا کنید و و مدار خود را در آب کاملا تمیز کنید. بعد از آن میتوانید مدار خود را در اسید بیندازید تا قسمت های اضافی آن حل شود.

step one cuthgjjkkkkkkkkkh ironing

پیشنهاد ما

همانطور که میبیند تنها همین یک روش نتنها زمان زیادی را شامل میشود، بلکه هزینه زیادی را نیز در بر دارد. اما با استفاده از روش حکاکی طرح مدار PCB بر روی برد، دیگر نیاز نیست نگران هدر رفتن وقت خود، خرابی و تلاش مجدد جهت چاپ و هزینه بالای متریال ها جهت چاپ باشید.

پس با این حساب پیشنهاد ما به شما استفاده از دستگاه لیزر فایبر، برش و حکاکی جهت انجام حکاکی بر روی مدار PCB میباشد. زیرا نتنها وقت شما را هدر نمیدهد بلکه با کیفیت و دقت بالا برای شما کار حکاکی بر روی مدار PCB را انجام میدهد.

1 1
جهت دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره 91300666-021 تماس حاصل فرمایید تا همکاران مجموعه هنر طلایی شما را در خرید این محصول یاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *