جوش لیزر

دستگاه جوش لیزری

ezgsssif 5 4c4ddssssvered

پس از ساخت طلا و جواهرات به کمک دستگاه های پیشرفته نوبت آن شد تا دستگاه های لیزری که به ظرافت و دقت معروفند در این حوزه بدرخشند.

با ورود دستگاه های برش فلزات لیزری معروف به فایبر Fiber Engraving Machine به این حوزه حالا وقت آن است تا جوش دادن قطعات فلزی اعم از طلا و نقره را نیز به کمک لیزر انجام دهیم.

دستگاه های جوش لیزر جواهرات به دو مدل با برند ایتالیایی و چینی تقسیم میشوند.

در حالت کلی مقایسه این دو مدل با هم ما را به سمت خرید دستگاه های ایتالیایی راهنمایی میکند اما با مقایسه هزینه ها و میزان کار متوجه خواهیم شد دستگاه های ساده چینی شاید برای کارگاه های حاضر در شهر بهتر و مقرون بصرفه تر باشند.

در مقاله پیش رو قصد داریم انواع برند ها را معرفی کرده و جهت خرید دستگاهی مناسب به شما کمک کنیم :

IMG 7911

توان و قدرت :

دستگاه های جوش لیزر با استفاده از فناوری لیزری YAG اقدام به جوش نقطه ای قطعات میکند. این قدرت با واحد جول در بازار ایران و جهان معرفی میشود.

در بازار ایران دو توان 40 ژول و 80 ژول کاربردی بسیار را دارا میباشد . جهت انجام کار تیراژ بعلت نیازمندی به قدرت و توان زیاد دستگاه های 80 ژول پیشنهاد میشود و برای استفاده از دستگاه در کارگاه های داخل شهر بعلت نیاز کم (در حد جوش حلقه و ... ) دستگاه 40 ژول پیشنهاد میشود.

هر چند با مطالعات و تحقیقات مجموعه میتوان برای کار تیراژ نیز از دستگاه 40 ژول استفاده کرد اما مشکلات ناشی از کاهش سرعت را نمیتوان از نظر پنهان کرد . دستگاه های 40 و 80 ژول هر دو دارای برند های چینی و ایتالیایی میباشند.

کیفیت جوش :

در نگاه اول با مقایسه ظاهر دستگاه ایتالیایی و چینی میتوان به کیفیت دستگاه ایتالیایی پی برد اما در این بخش قصد داریم کیفیت این دو دستگاه را به چالش کشیده و تجربه خود از استفاده این دو دستگاه به شما ارائه نماییم.

نوع دوربین و تصویر : در دستگاه های ایتالیایی عمدتا از دوربین های با کیفیت 4k یا مانیتور های KOBRA استفاده میشود در حالی که دستگاه های چینی بعلت هزینه کمتر از دوربین ها HD

  • یا 4K استفاده مینمایند و برای دید مستقیم نیز از چشمی های عادی استفاده میکنند. قاعدتا هر چه میزان دقت دوربین و چشمی و فاصله از جسم دقیقتر باشد جوش با دقت بهتر انجام خواهد شد.
  • جوش به وسیله گاز: وجود شلنگ هوا در محفظه جوش و استفاده از گاز ها خاص جهت سیاه نشدن جوش تاثیر بسیاری در انجام جوشکاری لیزری بصورت نقطه ای دارد .

    در صورتی که امکان ارائه گاز اکسیژن در هنگام جوش جهت سیاه نشدن کار مهیا است میتوانید از دستگاه های دارای لوله گاز در محفظه استفاده نمایید. این مورد در هر دو مدل قابل اجراست.
  • تنظیمات نرم افزار و پرتاب لیزر : در دستگاه های لیزر ایتالیایی نحوه پرتاب لیزر و شکل آن قابل تغییر است و میتوان بسته به نوع جنس و ظرافت، تنظیمات شکل پرتاب را تغییر داد اما در دستگاه های لیزر چینی این مورد یافت نشد.
  • تنظیم صحیح قدرت مختص ضخامت : جهت انجام جوش لیزری لازم است بر حسب تجربه بدانید چه توانی مناسب چه قطری است . این مورد جهت جلوگیری از سوراخ شدن کار در هنگام جوشکاری است .
IMG 7906

دوخت جوش :

در دستگاه های لیزری طلا و جواهرات پرتاب فرکاس های لیزری میتواند سریع یا  به اصطلاح بورس فایر باشد که در این حالت میتوان فلزات را به صورت دوخت جوش داد .
توجه داشته باشید این عمل با نوع دوخت دستگاه های توان بالا و دارای گان (تفنگی) متفاوت بوده و به صورت یکنواخت و محکم نمیتوان از آن استفاده نمود.

سیستم عامل :

در دستگاه های لیزری چینی سیستم عامل های استفاده شده از لینوکس بوده و عمدتا بصورت نرم افزار های یکسان که اطلاعات خاصی در آن ذخیره شدند ارائه میشوند.

در دستگاه های جوش لیزر ایتالیایی عمدتا از مادر برد رزبری پای و سیستم عامل لینوکس مختص آن ( RASPBIAN ) استفاده شده که هر دو با توانایی های مشابه آماده ارائه خدمات هستند.

سیستم خنک کننده :

در هر دو مدل از دستگاه شاهد ارائه سیستم خنک کننده آبی یا همان لیکویید هستیم که بعلت گرمای ایجاد شده در محفظه تولید انرژی لازم است خنک شود پس برای استفاده از هر دو دستگاه لازم است به میزان مورد نیاز آب مقطر وارد شود که برای ورود آب تنها لازم است از پشت دستگاه اقدام به روشن کردن پمپ آب آن کنید و تا انتهای مکندگی و توقف پمپ از خارج کردن شلنگ از مخزن آب مقطر خودداری فرمایید.

بسته به نیاز شما همکار گرامی دستگاه های مختلفی توسط مجموعه هنر طلایی ارائه شده است که میتوانید مطابق این مقاله براحتی دستگاه مورد نیاز خود را تهیه نمایید. لازم بذکر است توضیحات ارائه شده فارغ از نوع دستگاه ها بوده و تنها از منظر بصرفه بودن طبق امکانات آنها بررسی شده است.

IMG 7923

 

مجموعه هنر طلایی با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا و ارائه دستگاه های پیشرفته در حوزه برش بدنبال راحتی شما همکار گرامی و پیشرفت در صنعت شما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *