آموزش, تجهیزات جانبی

دستگاه استابلایزر

20240512 112058 1189282099

دستگاه ها برقی در سراسر زندگی ما جا گرفتند و اکثر تجهیزات برقی اطراف ما به ولتاژی نزدیک به 220 ولت نیز دارند و زمانی که ولتاژ ورودی آنها بیش از حد طبیعی افزایش یا کاهش پیدا کند به مرور زمان لوازم برقی ما از بین میروند.

دستگاه استابلایزر برای جلوگیری از این مشکل طراحی شده است که دقیق ولتاژ مورد نیاز تجهیزات ما را در اختیارشان قرار دهد و از بروز این مشکل جلوگیری کند. در اصل دستگاه استابلایزر ابزاری است که به جبران و کنترل ولتاژ شبکه برق کمک می کند. کم و زیاد شدن ولتاژ برق امری طبیعی تلقی میشود که به دلایل مختلفی این نوسانات شکل می گیرد ، در مناطق پر نوسان وجود استابلایزره ضرورت پیدا میکند.

نحوه کارکرد استابلایزر:

این نوسان گیرها با محافظ های برق یک تفاوت اساسی دارند که  جریان برق را قطع نمی کنند و کاهش یا افزایش ولتاژ را جبران میکنند. در اصل اگر ولتاژ کاهش پیدا کند، این ترانس ها میتوانند ولتاژ را افزایش دهند و برعکس پس نه تنها تجهیزات برقی شما خاموش نمیشوند بلکه با بهترین ولتاژ به فعالیت ادامه میدهند.

photo 2024 04 21 19 19 44

تفاوت استابلایزرهای سه فاز و تک فاز:

ما دو جریان برق AC و DC داریم. برای همین اولین معیار برای خرید یک استابلایزر توجه به نوع تک فاز یا سه فاز بودن آن جریان است. در تکنولوژی های صنعتی که از دستگاه هایی قوی استفاده میشود، فشار جریان باید بیشتر باشد و باید ازاستابلایزر سه فاز و در مصارف خانگی واداری ، از استابلایزرهای تک فاز استفاده کنیم. پس استابلایزرهای تک فاز و سه فاز در نوع عملکرد تفاوتی ندارند و فقط در تعداد فاز ها متفاوت هستند که با توجه به نوع مصرف ما فاز مورد نیاز ما مشخص می شود.

استبلایزر در سه نوع متخلف در بازار وجود دارد که کارکرد و موارد استفاده ی هر کدام متفاوت است :

1. استابلایزر رله ای 2. استابلایزر سروو موتوردار 3.استابلایزر سوئیچینگ

یکی از مهمترین مواردی که باید برای انتخاب استابلایزر مناسب به آن توجه شود ، توجه به توان مد نظر باشد آن استابلایزر است.(در اصل باید به تک فاز یا سه فاز بود آن توجه کنیم)

est

تفاوت های قابل توجه انواع استابلایزرها:

1.استابلایزر سروو موتور دقت جبران مناسبی دارد استهکاک بالایی دارد اما نقطه ی ضعف این محصول در گران بودن قطعات و عمر کم است و البته به نسبت مدل رله ای قیمت بالا تری نیز دارد.

2.استابلایزر سوئیچینگ  تماما الکترونیکی است و به نسبت باقی موارد بالاترین دقت را دارد و البته بدون صدا و لرزش و بدون استهلاک است و عمری طولانی تر به نسبت دارد و البته مبلغ بالاتری هم باید صرف خرید این محصول شود .

 3.والبته استابلایزر رله ای دقت جبران سازی متوسط دارد و دارای طول عمری مناسب است و البته از لحاظ قیمتی کاملا مقرون به صرفه تر است.

استابلایزر رله ای مدل STAB 2000R RW

نکاتی که باید در تهیه ی استابلایزر به آن توجه کنیم :

برای خرید این محصول توجه  خاصی به توان مد نظر خود داشته باشید تا بعد ها دچار مشکل نشویم .

عموما استابلایزرهای رله ای برای استفاده های طبیعی خانگی مناسب هستند ولی برای تجهیزات حساس نیازمند تثبیت دقیق ولتاژ هستند، به نوع دیگری لازم داریم. ترانس های سروو موتوری هم خیلی زود به تعمیرات و تعویض قطعات نیاز پیدا میکنند. برای همین استابلایزرهای الکترونیکی سوئیچینگ برای این موارد توصیه میشود که هم دقت بالایی دارند و هم نیاز به تعمیر نگهداری خاصی ندارند.

شرکت ما استابلایزر رله ای  فاراتل مدل  STB2000Mرا به دلیل مقرون به صرفه بودن و طول عمر بالا برای ارائه شما انتخاب کرده  و البته ما این محصول را به عنوان یکی از لوازم جانبی دستگاه لیزر به فروش میرسانیم تا مشکلات نوسات برق به حداقل برسد.

stb2000(white)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *