آموزش

استپرموتورها

استپر موتور ها

استپر موتورها برای کنترل حرکت خود از کنترل‌کننده‌های استپر موتور استفاده می‌کنند. این کنترل‌کننده‌ها باعث تنظیم و کنترل جریان الکتریکی در موتور و به تبع آن، حرکت آن می‌شوند.یکی از انواع کنترل‌کننده استپر موتور رایج عبارتند از:

استپر موتور ها

درایور استپر موتور یک فازه (Single-Phase Stepper Motor Driver):

   این نوع کنترل‌کننده برای استپر موتورهای یک فازه استفاده می‌شود. آن‌ها از سیگنال‌های پالسی که توسط کنترلر فراهم می‌شوند برای تغییر جریان الکتریکی در موتور استفاده می‌کنند. با تغییر جریان، موتور به گام‌های مشخص حرکت می‌کند. درایورهای استپر موتور یک فازه معمولاً با استفاده از ترانزیستورها، درایوهای H-بریج (H-Bridge) و منطق مجتمع (IC) برای کنترل جریان و جهت حرکت موتور استفاده می‌کنند.

استپر موتور ها
استپر موتور ها

هر کنترل‌کننده استپر موتور قابلیت‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارد. برای انتخاب درست کنترل‌کننده استپر موتور، باید به نوع استپر موتور، جریان مورد نیاز، و نیازهای کنترلی خاص خود توجه کنید. همچنین، هماهنگی میان کنترل‌کننده استپر موتور و سیستم کنترلی و نرم‌افزار مورد استفاده نیز باید مدنظر قرار بگیرد.

تفاوت استپر موتور با سروو موتور در چیست ؟

استپر موتور (Stepper Motor) و سروموتور (Servo Motor) دو نوع موتور الکتریکی هستند که در بسیاری از برنامه‌ها و صنایع استفاده می‌شوند. این دو نوع موتور در ویژگی‌ها و کاربردهای خود تفاوت‌هایی دارند:

1.استپر موتور:

استپر موتورها به طور عمده در برنامه‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که نیاز به کنترل دقیق موقعیت و چرخش دارند.

استپر موتورها به صورت گام به گام حرکت می‌کنند. هر گام توسط پالس الکتریکی کنترل شده است و برخلاف سروموتورها، نیازی به بازخورد موقعیتی ندارند.

 استپر موتورها قابلیت حرکت با دقت بالا را دارند و معمولاً در برنامه‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که نیاز به حرکت دقیق در موقعیت‌های مشخص دارند، مانند روباتیک، ماشین‌آلات CNC، دستگاه‌های پرینت سه‌بعدی و سیستم‌های موقعیت‌یابی.

 استپر موتورها معمولاً در حالت قفل قرار می‌گیرند و موقعیت حفظ می‌شود تا زمانی که یک پالس جدید دریافت کنند.

2.سروموتور:

سروموتورها به طور معمول برای کاربردهایی استفاده می‌شوند که نیاز به کنترل دقیق موقعیت و سرعت می‌باشد.

سروموتورها با استفاده از بازخورد موقعیتی (مانند انکودر) قادر به کنترل دقیق موقعیت خروجی هستند.

 سروموتورها قابلیت تغییر سرعت و قدرت در طول حرکت را دارند و معمولاً در برنامه‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که نیاز به حرکت نرم و دقیق در موقعیت‌های متغیر دارند، مانند رباتیک صنعتی، دستگاه‌های تست و اندازه‌گیری، دروازه‌های خودکار و ردیابی خورشیدی.

سروموتورها به صورت پروportional-integral-derivative (PID) کنترل می‌شوند و با توجه به بازخورد موقعیتی، موقعیت مطلوب را حفظ می‌کنند.

اگر نیاز به حرکت دقیق و قابل برنامه‌ریزی در موقعیت‌های مشخص دارید، استپر موتور می‌تواند گزینه مناسبی باشد. اما اگر نیاز به کنترل دقیق موقعیت، سرعت و قدرت در طول حرکت دارید، سروموتور می‌تواند بهترین گزینه باشد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره 91300666-021 تماس حاصل فرمایید تا همکاران مجموعه هنر طلایی شما را در خرید این محصول یاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *